Instalacje fotowoltaiczne


instalacja fotowoltaiczna

 

Instalacje PV – w końcu opłacalne, czy nie?

Uwzględniając obecnie obowiązujące prawo energetyczne oraz procedowaną w sejmie, ustawę o OZE, należy podkreślić, że instalacje fotowoltaiczne będą się opłacały najbardziej tym wszystkim, którzy nastawią się na tzw. konsumpcję własną czyli innymi słowy na czerpanie profitów z oszczędzania energii.

Co prawda istnieją jeszcze techniczne możliwości zmiany niektórych zapisów ustawy jednak nie można się spodziewać, że rząd odstąpi od korzystnych zmian ukierunkowanych na energetykę systemową. Dlatego mimo istnienia propozycji do projektu ustawy mówiących o taryfach stałych przy odsprzedaży energii do sieci dla instalacji do 3 kWp i do 10 kWp nie liczyłbym na skuteczne ich procedowanie w ustawie. Ten temat jest raczej zamknięty. Jednakże wszystko jeszcze w rękach polityków a raczej w ich nieobliczalności.

Z tego też powodu, jedynym racjonalnym kierunkiem dla rozwoju instalacji fotowoltaicznych, a w szczególności mikroinstalacji prosumenckich tj. instalacji o mocy do 40 kWp, będzie produkcja i konsumpcja energii elektrycznej na własne potrzeby. Tylko nadmiar lub niedobór energii będzie odpowiednio odprowadzany do sieci dystrybucyjnej lub z niej pobierany.

Wprowadzenie w projekcie ustawy pojęcia tzw. net meteringu pozwoli na dobieranie wielkości mocy instalacji PV do wielkości zapotrzebowania całorocznego na energię elektryczną w danej lokalizacji. Zasada funkcjonowania net meteringu polega na bilansowaniu energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej z energią pobraną z tejże sieci. Różnica jaka pozostaje, w zależności czy więcej energii odprowadziliśmy czy pobraliśmy jest fakturowana i płacona stronie, po której bilans jest dodatni. Oczywiście wynagrodzenie dla producenta zielonej energii jest nieatrakcyjne dlatego ważne jest aby nie doprowadzać do nieuzasadnionego przewymiarowania instalacji fotowoltaicznej.

W tym miejscu należy podkreślić, że mikroinstalacja PV w naszym kraju jest ekonomicznie uzasadniona wyłącznie w przypadku skorzystania z dotacji na tego typu cele, przyznawanych na etapie inwestycyjnym w powiązaniu z maksymalną konsumpcją na potrzeby własne.

Oczywiście są indywidualne przypadki, które już dziś pozwalają na realizację elektrowni fotowoltaicznej z zadowalającą stopą zwrotu z inwestycji, jednakże wymagają one zazwyczaj więcej nakładów i przemodelowania wykorzystania energii elektrycznej w danym gospodarstwie.

Moglibyśmy w tym miejscu powielać schematy przykładowych realizacji jednak jedynym właściwym podejściem jest zindywidualizowana ocena inwestycji u każdego klienta.

Ilość parametrów jakie mają wpływ na charakterystykę pracy instalacji, wielkość produkcji, procent zużycia wyprodukowanej energii na potrzeby własne, jest na tyle duży, że nie powinno mówić się o kupowaniu instalacji fotowoltaicznej, a o projektowaniu instalacji PV na miarę. Dla porównania jeśli kupimy gotowy projekt domu to zawsze istnieje możliwość wprowadzenia w nim poprawek aby dostosować go bardziej do naszych potrzeb. Z instalacją fotowoltaiczną już tak nie jest. Każda zmiana jaką będziemy chcieli wprowadzić w trakcie montażu będzie prowadziła do nieuniknionej nieefektywności działania, a więc do strat. W skrajnych przypadkach wprowadzone zmiany mogą być nawet przyczyna nie działania w ogóle takiej instalacji.

Zatem drodzy klienci, niezależnie jakiego dokonacie wyboru partnera, gdzie zakupicie urządzenia, pamiętajcie:

Tylko zaprojektowana i wykonana na miarę Państwa potrzeb instalacja PV da zadowolenie z mądrze wydanych pieniędzy oraz spodziewany efekt ekonomiczny.

Jeśli macie Państwo już instalację PV i macie jakieś wątpliwości co do efektywności jej działania możemy zaoferować niezależny monitoring takiej instalacji i pozwolić na zdobycie przekonania co do jej jakości, lub zdobycia dowodów na złą jakość instalacji aby móc domagać się jej naprawy przez instalatora jeszcze w ramach rękojmi.

  • Monitoring
  • Gram w zielone
  • Solar-Log 1200 – Monitoring PV

Kontakt do nas

Szybki kontakt do naszych przedstawicieli. Odpowiemy na każde zapytanie, przedstawimy najbardziej optymalną ofertę dla Ciebie oraz wyjaśnimy wątpliwości.

Kontakt do nas

SOLTeam Sp. j.
ul Wyszyńskiego 28
95-035 Ozorków

biuro@solteam.pl
kontakt do nas+48 501 021 783

Materiały do pobrania

Zbiór materiałów dla kupujących panele słoneczne lub chcących zainwestować w fotowoltaikę.

fotowoltaika

Pompy ciepła, Fotowoltaika

Zapoznaj się z naszymi materiałami, katalogami, poradnikami

Newsletter