Panele słoneczne to potoczne określenie bardziej poprawnej nazwy czyli moduły PV lub moduły fotowoltaiczne. Ze znalezieniem informacji na temat zasady działania paneli słonecznych i zjawiska fotowoltaicznego w nich występującego nie ma obecnie najmniejszego problemu. Zatem my skupimy się na tym co naszym zdaniem jest zdecydowanie ważniejsze dla inwestora niż zagłębianie się w znajomość samej technologii.
Z uwagi na fakt, iż panele słoneczne w całkowitej wartości inwestycji stanowią 50% do 60% tej kwoty ich wybór wydaje się być najważniejszy.
W wielu publikacjach, portalach i stronach internetowych przedstawiane są porady na co inwestor powinien zwrócić uwagę przy wyborze paneli słonecznych dla swojej instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście zawsze są to porady mniej lub bardzie nacechowane subiektywnym podejściem autora lub firmy sponsorującej daną publikację. Nie znaczy to, że są to informacje nieprawdziwe lub bezwartościowe, ale z całą pewnością nie będą obiektywne i nie będą łatwe w przyswojeniu dla osoby, która na co dzień fotowoltaiką się nie zajmuje.
Ponadto efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej nie zależy wyłącznie od doboru samych modułów PV, zatem nie tylko ta kwestia zaważy na końcowym efekcie ekonomicznym.
Co zatem może zrobić inwestor aby to za co zapłaci było tym co dla niego najlepsze?
Przede wszystkim wybrać właściwego partnera do realizacji inwestycji, który nie tylko dostarczy i zainstaluje elektrownię fotowoltaiczną, ale zrobi to optymalnie do potrzeb i możliwości inwestora a co najważniejsze weźmie na siebie ciężar dbania o jakość jej pracy przynajmniej w okresie rękojmi. W takiej sytuacji Inwestor będzie miał spokojną głowę o dobór najwłaściwszych technologii fotowoltaicznych bowiem instalator nie będzie odpowiadał wyłącznie za realizację instalacji PV zgodnie z projektem, ale również za jej jakość działania w określonym czasie.
Przy takim podejściu istotnym elementem tak dla inwestora jak i partnera jest znalezienie miarodajnej informacji, która pozwoli obu stronom jednoznacznie oceniać stan instalacji fotowoltaicznej. Aby taką informację móc pozyskiwać należy naszą elektrownię wyposażyć w odpowiednie urządzenia do monitoringu pracy instalacji PV w trybie ciągłym. Jednymi z najlepszych do tego celu, a jednocześnie uniwersalnymi, są urządzenia Solar-Log. Uniwersalizm tych datalogerów polega na tym, że mogą być stosowane praktycznie ze wszystkimi istniejącymi na rynku falownikami. Pozwala to zatem uzupełniać o taki monitoring instalacje już istniejące, których właściciel chciałby móc oceniać jakość jej pracy oraz chronić się przed stratami w produkcji energii.
Na czym zatem należy się skupić próbując ocenić to co oferuje nam instalator, m.in. w zakresie paneli słonecznych?
Jeśli dokonaliśmy wyboru jak w sugestii powyżej to w zasadzie nie musimy robić nic poza okresową oceną jakości pracy instalacji fotowoltaicznej. Nie musimy wówczas zastanawiać się również nad jakością i źródłem faktycznego pochodzenia paneli słonecznych.
Zatem uwzględnienie przy budowie instalacji PV również zastosowania monitoringu instalacji fotowoltaicznej i wprowadzenia parametrów tego monitoringu do umowy z instalatorem pozwala inwestorowi skupić się wyłącznie na podsumowywaniu korzyści płynących z własnej produkcji energii elektrycznej. Pozwala również na swobodniejszą ocenę dostarczanych paneli słonecznych bowiem nikt, kto podpisze umowę na określony cel jakościowy, nie będzie skłonny do zaniżania ceny instalacji kosztem jakości choćby dostarczanych modułów fotowoltaicznych.
Wydaje się zatem, że zamiast próbować oceniać to czego ocenić inwestorowi się nie uda, lepiej przerzucić ocenę dostarczanych paneli słonecznych na karb instalatora poprzez określenie wskaźników jakościowych i wpisanie do umowy utrzymania tych parametrów przez określony czas na określonym poziomie. Instalatorów, którzy odmówią realizacji inwestycji na takich zasadach, możemy sobie z czystym sumieniem darować i mieć świadomość, że w tym momencie ochroniliśmy własne pieniądze.