11.06.2013

Założenia dla mikroinstalacji fotowoltaicznych w programie „Samospłacający się dom”.


W ubiegłym tygodniu Bank Ochrony Środowiska i organizacja Pracodawcy RP przedstawiły założenia programu „Samospłacający się dom”, który zakłada budowę domów jednorodzinnych wyposażonych w domowe mikroelektrownie fotowoltaiczne.

Celem programu „Samospłacający się dom” opracowanego przez Bank Ochrony Środowiska i Pracodawców RP jest budowa 100 tysięcy domów jednorodzinnych wyposażonych m.in. w instalacje fotowoltaiczne i inne źródła OZE, dzięki którym gospodarstwa domowe będą mogły produkować energię elektryczną i sprzedawać ją do sieci energetycznej.

Pomysłodawcy programu „Samospłacający się dom” zakładają, że domy realizowane w jego ramach będą bazować na produkcji energii w posadowionych na gruncie obok domów mikroinstalacjach fotowoltaicznych o mocy 40 kW.

– Chodzi o nieruchomość, która zarabia sama na siebie. Kluczowym, a zarazem innowacyjnym rozwiązaniem, jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej do produkcji prądu. Mikroelektrownia słoneczna o mocy 40kW usytuowana na działce przynależnej do domu, będzie nie tylko dostarczać darmowy prąd mieszkającej w nim rodzinie, ale też zwiększać jej dochody dzięki sprzedaży nadwyżek energii do sieci – ocenił Mariusz Klimczak, prezes BOŚ, podczas ubiegłotygodniowej prezentacji założeń programu „Samospłacający się dom”.

BOŚ szacuje wstępnie, że przychody z tytułu eksploatacji domowej instalacji fotowoltaicznej i innych energooszczędnych rozwiązań proponowanych w ramach programu „Samospłacający się dom” mogą wynieść ok. 3,5 tys. zł na miesiąc. Wysokość przychodów będzie jednak zależeć od przyjętych w ustawie o odnawialnych źródłach energii zasad dopłat do produkcji zielonej energii w domowych instalacjach fotowoltaicznych.

Gospodarstwa domowe chętne do skorzystania z programu będą musiały wybrać jeden z projektów domów udostępnionych przez BOŚ. Wymogi dla domu, który będzie można zrealizować w ramach programu „Samospłacający się dom”, to ogrodzona i niezacieniona działka o powierzchni przynajmniej 2 tys. m2, z czego 800 m2 zajmie naziemna elektrownia fotowoltaiczna.

BOŚ informuje, że cena wybranego projektu dla domu o powierzchni 92 m2 z uwzględnieniem naziemnej instalacji fotowoltaicznej wyniosą około 560 tys. zł. W przypadku kredytu zaciągniętego na 25 lat przy marży banku na poziomie 1,5%, miesięczne przychody ze sprzedaży nadwyżek energii wraz z oszczędnościami na kosztach utrzymania domu przewyższałyby ratę kredytu – zgodnie z obecnymi założeniami programu „Samospłacający się dom” – o ok. 600 zł.

W założeniach do programu BOŚ przyjął, że produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej o mocy 40 kWh może wynieść w pierwszym roku eksploatacji przeciętnie ok. 38 544 kWh/rok, z czego zużycie własne wyniesie ok. 5000 kWh/rok. BOŚ przyjmuje spadek efektywności instalacji PV na poziomie 0,5 proc. rocznie, wobec czego – przy rocznej konsumpcji energii na poziomie 5000 kWh – średnioroczna produkcja energii może wynieść ok. 31 194 kWh.

Przy obliczeniach przychodów BOŚ wziął pod uwagę stawki dopłat do produkcji energii z aktualnego projektu ustawy o OZE, zgodnie z którym za sprzedaż energii z naziemnej instalacji fotowoltaicznej o mocy 40 kW będzie można otrzymać 1,10 zł/kWh. Jak ponadto podaje BOŚ, przy rocznej produkcji na poziomie 31 194 kWh, przyjęte w programie „Samospłacający się dom” średnioroczne przychody gospodarstwa domowego mogą wynieść 34 314 zł rocznie.

Źródło: gramwzielone.pl

Kontakt do nas

Szybki kontakt do naszych przedstawicieli. Odpowiemy na każde zapytanie, przedstawimy najbardziej optymalną ofertę dla Ciebie oraz wyjaśnimy wątpliwości.

Kontakt do nas

SOLTeam Sp. j.
ul Wyszyńskiego 28
95-035 Ozorków

biuro@solteam.pl
kontakt do nas+48 501 021 783

Materiały do pobrania

Zbiór materiałów dla kupujących panele słoneczne lub chcących zainwestować w fotowoltaikę.

fotowoltaika

Pompy ciepła, Fotowoltaika

Zapoznaj się z naszymi materiałami, katalogami, poradnikami

Newsletter