01.06.2013

Cena energii w Polsce niższa niż średnia w UE, będzie jeszcze taniej


Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, dwaj sprzedawcy energii dostosowali się do jego zaleceń i złożyli korekty wniosków taryfowych na II półrocze 2013 r.

Wstępnie wnioski taryfowe na drugą połowę roku, które do URE złożyły PGE, Tauron, Enea i Energa – zakładały utrzymanie cen energii dla gospodarstw domowych na niezmienionym poziomie – mimo aktualnie niskiej ceny energii na rynku hurtowym oraz mimo zaleceń URE, który chce obniżenia cen energii.

Po otrzymaniu wniosków Urząd wezwał sprzedawców energii do ich skorygowania, do czego zastosowały się dwie firmy, które w poprawionym wniosku zakładają obniżenie cen energii w taryfie G w drugiej połowie 2013 r.

Jak informuje dzisiaj Polska Agencja Prasowa powołując się na nowe dane Eurostatu, ceny energii dla gospodarstw domowych w Polsce wzrosły pomiędzy II połową roku 2011 i 2012 o 8,9%, podczas gdy w tym samym okresie średni wzrost cen prądu w Unii Europejskiej wyniósł 6,6%. Mimo to, ceny energii w Polsce są w dalszym ciągu niższe niż średnia unijna.

Według Eurostatu, średnia cena 100 kWh energii elektrycznej w Polsce w drugiej połowie ubiegłego roku wyniosła 63 zł (15,3 €), podczas gdy unijna średnia w tym zakresie wynosiła 19,7 €. Najwięcej za energię w II połowie ubiegłego roku płacili Duńczycy – 30 €, Cypryjczycy – 29 € i Niemcy – 27 €, a najmniej: Bułgarzy – 9,6 €, Rumuni – 10,8 €, Estończycy – 11,2 € i Litwini – 12,7 €.

W przypadku gazu średnia cena w Polsce w drugiej połowie ubiegłego roku wyniosła według Eurostatu 23,8 zł (5,8 €) za 100 kWh, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej kształtowała się na poziomie 7,2 €/100 kWh.

Źródło: gramwzielone.pl

Kontakt do nas

Szybki kontakt do naszych przedstawicieli. Odpowiemy na każde zapytanie, przedstawimy najbardziej optymalną ofertę dla Ciebie oraz wyjaśnimy wątpliwości.

Kontakt do nas

SOLTeam Sp. j.
ul Wyszyńskiego 28
95-035 Ozorków

biuro@solteam.pl
kontakt do nas+48 501 021 783

Materiały do pobrania

Zbiór materiałów dla kupujących panele słoneczne lub chcących zainwestować w fotowoltaikę.

fotowoltaika

Pompy ciepła, Fotowoltaika

Zapoznaj się z naszymi materiałami, katalogami, poradnikami

Newsletter