01.06.2013

Wiceminister gospodarki: jesteśmy pod ostrzałem za brak dużego trójpaku


Jerzy Witold Pietrewicz, wiceminister gospodarki. Foto: Ministerstwo Gospodarki

Jerzy Witold Pietrewicz, wiceminister gospodarki. Foto: Ministerstwo Gospodarki

Taką opinię wyraził wczoraj wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz, komentując stan prac nad ustawą o OZE podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. energetyki. Podczas wczorajszego spotkania ( 23.05.2013r. – przyp. red.) Jerzy Pietrewicz przedstawił sytuację w zakresie rządowej strategii w zakresie energetyki, informując, że cele polityki energetycznej rządu zostały sformułowane i znajdują się m.in. w Polityce energetycznej Polski czy w Krajowym Planie działań na rzecz OZE. Przedstawiciel resortu gospodarki dodał, że – mając na uwadze spowolnienie gospodarcze i mniejszy popyt na energię – sformułowane wcześniej cele obecnie wydają się jednak „zbyt ambitne” i datego rząd weryfikuje politykę enegetyczną i chce sformułować nową „ścieżkę rozwojową”, w której swoje miejsce będzie mieć także OZE. Jerzy Pietrewicz zasygnalizował ponadto możliwość podniesienia obowiązkowego udziału OZE w konsumpcji energii po 2020 roku.

Część swojego wczorajszego wystąpienia wiceminister gospodarki poświęcił także obecnym problemom rynku zielonych certyfikatów, upatrując ich przyczyn w spadku zapotrzebowania na energię spowodowanym spowolnieniem gospodarczym.

– Gdy ministerstwo wyszło z projektem ustawy o OZE, reakcją rynku był spadek cen zielonych certyfikatów. Ustawa była przygotowywana w warunkach optymizmu, a obecnie okazuje się, że wchodzimy w okres spowolnienia gospodarczego i spadku popytu na energię. Optymizm związany z nowymi regulacjami zderzył się z pesymizmem gospodarczym i spadkiem popytu na energię, co spowodowało pogłębienie się nadpodaży zielonych certyfikatów. Na to nałożyły się dodatkowo problemy w poszczególnych sektorach. Dzisiaj wierzę, że jesteśmy w stanie utrzymać cenę certyfikatów na obecnych warunkach i jesteśmy w punkcie równowagi rynku – tak tłumaczył wczoraj problemy na rynku zielonych certyfikatów Jerzy Pietrewicz.

Głównym tematem wczorajszego wystąpienia wiceministra gospodarki był jednak duży trójpak energetyczny. Jerzy Pietrewicz poinformował, że ogólne ramy wchodzącej w jego skład ustawy o OZE są już gotowe, a uzgodnienia wymagają jeszcze założenia finansowe.

– Na ten moment ustawa o OZE od strony formalno-prawnej jest przygotowana, natomiast nie jest domknięta od strony finansowej. Aby poddać ją procedurze dalszych prac strona finansowa musi być uzgodniona. Ustawa o OZE była procedowana na Komitecie Stałym Rady Ministrów, tam była prezentowana i tam spadła. Teraz możemy przedłożyć ją na nowo, ale jeśli nie będzie dopięta od strony finansowej, podzieli los porzednich projektów – poinformował wiceminister gospodarki.

– Mamy gotową i przemyślaną koncepcję dużego trójpaku. Żeby jednak ją wdrożyć potrzebne są pieniądze. Sztuką jest zdobyć pieniądze na rozwój energetyki odnawialnej – albo można poszukać ich w budżecie albo wskazać podmioty, który będa ją finansowały – a to oznacza większe koszty dla odbiorców końcowych i problemy budżetowe. Dlatego konieczne jest szukanie cięć dla technologii najdroższych. (…) Optymistyczny wariant to zakończenie prac nad małym trójpakiem i wyjście z dużym. Jednak będzie to zależeć od koniunktury gospodarczej, czy będzie trzeba nowelizować budżet czy nie. Będzie to rzutować na dalszy los ustawy.

Źródło: gramwzielone.pl

Podobne zagadnienia:

Kontakt do nas

Szybki kontakt do naszych przedstawicieli. Odpowiemy na każde zapytanie, przedstawimy najbardziej optymalną ofertę dla Ciebie oraz wyjaśnimy wątpliwości.

Kontakt do nas

SOLTeam Sp. j.
ul Wyszyńskiego 28
95-035 Ozorków

biuro@solteam.pl
kontakt do nas+48 501 021 783

Materiały do pobrania

Zbiór materiałów dla kupujących panele słoneczne lub chcących zainwestować w fotowoltaikę.

fotowoltaika

Pompy ciepła, Fotowoltaika

Zapoznaj się z naszymi materiałami, katalogami, poradnikami

Newsletter