11.07.2013

Senat decyduje o małym trójpaku. Są poprawki istotne dla prosumentów.


Dzisiaj Senat ma głosować nad przyjęciem nowelizacji Prawa energetycznego, tzw. małego trójpaku. Pod koniec ubiegłego miesiąca mały trójpak został przegłosowany w Sejm ie w drugim czytaniu. Zgłoszone wówczas przez posłów poprawki zostały odrzucone. Kilka poprawek do małego trójpaku przyjął natomiast Senat.

Wśród poprawek do małego trójpaku zgłoszonych podczas wczorajczej debaty w Senacie jest m.in. postulat obniżenia obliga giełdowego dla rynku gazu do 50%. Zapisy dotyczące obliga giełdowego, które znajdują się w obecnym projekcie zaakceptowanym przez Sejm, stanowią, że obowiązek sprzedaży gazu za pośrednictwem giełdy wyniesie – 30% do końca tego roku, od początku 2014 r. – 50%, od 1 lipca 2014 r. – w wysokości 70%.

Wczoraj Senat odrzucił poprawkę mającą na celu ograniczenie mocy nominalnej mikroinstalacji – z proponowanych 40 kW do 10 kW. Co ciekawe, Senat przyjął poprawkę przygotowaną przez Ministerstwo Gospodarki, która ma ustanowić obowiązek zakupu energii z mikroinstalacji po cenie równej 80% średniej ceny energii z roku poprzedniego. Według cytowanego przez PAP Tomasza Tomczykiewicza, wiceministra gospodarki, takie rozwiązanie ma promować produkcję energii w mikroinstalacjach na potrzeby własne – a nie w celu jej sprzedaży do sieci.

Co wiecej, kolejna poprawka zgłoszona przez resort gospodarki i zaakceptowana przez senatorów zwolni z obowiązku prowadzenia działalności gospodarstwa domowe eksploatujące mikroinstalacje. Taki zapis znalazł się w projekcie ustawy o OZE, jednak nie było go wcześniej w małym trójpaku.

Senat nie przyjął natomiat innej poprawki zgłoszonej przez wiceministra Tomczykiewicza, zgodnie z którą MG chciało ograniczyć do końca 2015 r. zwolnienie prosumentów z działalności gospodarczej i obowiązku zakupu produkowanej przez nich energii. Jak informuje PAP, Tomczykiewicz argumentował, że do tego czasu powinien wejść w życie duży trójpak zawierający m.in. ustawę o odnawialnych źródłach energii, w której znajdą się jeszcze korzystniejsze rozwiązania dla prosumentów.

Senat nie wprowadzi do małego trójpaku rewolucji w systemie informowania o sytuacji na rynku zielonych certyfikatów. Senacka komisja gospodarki odrzuciła poprawki dotyczące informowania o bieżącym wolumenie i cenach handlowanych certyfikatów. Niemniej jednak Senat przyjął poprawkę wprowadzającą obowiązek publikacji danych z rynku zielonych certyfikatów co kwartał.

Źródło: gramwzielone.pl

Podobne zagadnienia:

Kontakt do nas

Szybki kontakt do naszych przedstawicieli. Odpowiemy na każde zapytanie, przedstawimy najbardziej optymalną ofertę dla Ciebie oraz wyjaśnimy wątpliwości.

Kontakt do nas

SOLTeam Sp. j.
ul Wyszyńskiego 28
95-035 Ozorków

biuro@solteam.pl
kontakt do nas+48 501 021 783

Materiały do pobrania

Zbiór materiałów dla kupujących panele słoneczne lub chcących zainwestować w fotowoltaikę.

fotowoltaika

Pompy ciepła, Fotowoltaika

Zapoznaj się z naszymi materiałami, katalogami, poradnikami

Newsletter